Koniec roku tuż tuż.. za chwilę ostatnia noc w roku czyli sylwester, który dla naszych zwierzaków często kojarzy się z dosyć niemiłym doznaniem. Jak przetrwać ten trudny czas i kiedy zacząć przygotowania w kilku słowach dzisiaj.

Jeśli nasz pies lub kot panicznie boi się hałasów już od dzisiaj warto zacząć przygotowania do tej nocy. Wizyta 31 grudnia w gabinecie w poszukiwaniu pomocy nie będzie najlepszym pomysłem. Leki uspakajające podawane na chwilę przed sylwestrem mają silne działanie a sam organizm zwierzaka może zareagować różnie. Niedopuszczalne jak dla mnie jest stosowanie silnych leków szczególnie kiedy zamierzamy wyjść z domu a nasz pupil zostaje sam.

leki_sylwester_pies_kot

Jeśli mamy jeszcze trochę czasu do końca roku warto zacząć przygotowania już dziś. Warto zastosować preparaty feromonowe lub ziołowe, które do pełnego działania potrzebują właśnie dłuższego czasu. Z gotowych preparatów znajdziemy obroże, syropy, dyfuzory do kontaktu czy tabletki. Wszystkie te produkty pozbawione są substancji psychoaktywnych dlatego są w pełni bezpieczne. Są również specjalne diety – gotowe karmy zawierające białka mleczne z L-tryptofanem. Białko to ma właściwości regulujące stres. L-tryptofan i witamina B6 regulują działanie układu nerwowego. Warty uwagi jest również preparat zawierający alfa-kazozepinę czyli naturalny peptyd otrzymywany z mleka, a który wpływa na stan relaksacji u noworodków. Taki preparat warto zacząć podawać tydzień przed stresującą sytuacją. Kilka słów odnośnie dostępnych preparatów. Jeśli potrzebujecie porady lub większej ilości informacji zapraszam do gabinetu gdzie spróbujemy znaleźć optymalne rozwiązanie dla Waszego pupila.

https://www.facebook.com/psygarnij/

To co jeszcze warto zrobić dla naszych pupili przed tą stresującą nocą? Skuteczną aczkolwiek wydającą się dosyć kontrowersyjną, jest metoda uwrażliwiania czyli przyzwyczajania do wystrzałów i nieprzyjemnych dźwięków. Polega ona na odtwarzaniu dźwięków wystrzałów z jednoczesnym dostarczaniem przyjemnego uczucia co w przypadku naszych czworonogów oczywiście będzie np. podawanie przysmaków. Oczywiście zaczynamy odtwarzanie od dosyć cichego dźwięku a gdy zwierzę przestaje zwracać na nie uwagę zwiększamy głośność. Metoda uwrażliwiania też jest metodą, którą należy wprowadzić jakiś czas przed Sylwestrem.

I pamiętajcie najważniejsze aby być w tym trudnym czasie z naszym czworonożnym przyjacielem!

lekarz weterynarii Dorota Szymankiewicz
Gabinet Weterynaryjny Animal Home
Weterynarz Otwock