Owoce i warzywa w diecie naszych pupili.. czyli o tym co nie zawsze może okazać się zdrowe! Wasz pies uwielbia sezonowe owoce lub podjada warzywa z talerza kiedy spuścicie go z oka ?

Jako doświadczony weterynarz praktykujący w Otwocku w paru zdaniach chciałabym dzisiaj wspomnieć o warzywach i owocach, które mimo że dla nas są zdrowe to u naszych czworonożnych przyjaciół mogą powodować zatrucia i inne nieprzyjemności.

A jak awokado

W związku z tym, że zawiera sporo tłuszczów jest często atrakcyjne dla naszych zwierzaków. Ze względu jednak na zawartość persinu czyli grzybobójczej toksyny nie wskazane jest podawanie awokado naszym psom. W zależności od ilości zjedzonego owocu a zatem przyjętej dawki persinu możemy obserwować wymioty i biegunkę ale  i niewydolność oddechowo-krążeniową.

Czosnek i cebula

Cebula czy w na surowo czy po przetworzeniu zawiera trujące dla naszych pupili siarczek propylu, dwusiarczek metylu i dwusiarczek allylu. Te substancje mogą powodować u naszych zwierząt biegunkę i wymioty ale również niedokrwistość hemolityczną na skutek rozpadu czerwonych krwinek.

Co do czosnku to możecie znaleźć go w składzie różnych produktów dla zwierząt, przysmaków i karm. W formie zbilansowanej na pewno nie zaszkodzi a jedynie przyniesie dobroczynny efekt. Natomiast pamiętajcie, żeby na własną rękę nie dawać czosnku psom i kotom ponieważ po zjedzeniu zbyt dużej ilości spowoduje zatrucie. Podobnie jak cebula zawiera trujące substancje i może wywołać wymioty i biegunke ale również niedokrwistość hemolityczną, obciążenie nerek czy wątroby.

Grzyby

Trujące są całe grzyby a substancjami trującymi są różne w zależności od gatunku. Grzyby moijamy szerokim łukiem ponieważ prowadzą do zapalenia żołądka i jelit w najlepszym wypadku az do objawów neurologicznych , śpiączki i uszkodzenia wątroby.

Morele i brzoskiwnie

W przypadku tych owoców częścią trującą są pestki a raczej nasiona zawarte w pestkach. Zawierają one glikozydy cyjanotwórcze. Jeśli więc macie w ogrodzie drzewko morelowe lub brzoskwiniowe to  pilnujcie swoje psy przed zjadaniem całych owoców z pestkami lub przed zabawą pestką.  Tutaj ponownie jak przy każdym zatruciu mogą wystąpić wymioty i biegunka ale również w gorszym przypadku sinica i drgawki.

Orzechy

W przypadku np. orzecha włoskiego niebezpieczne są łupiny, które często nasze zwierzęta traktują jak zabawki. Po połknięciu takie łupiny wywołują zapalenie żołądka i jelit oraz drgawki.

Uważajcie bardzo na orzechy macadamia! Nie są może one tak bardzo popularne na naszych stołach ale jednak spotykamy je coraz częściej. Orzechy te są silnie toksyczne i powodują silne objawy neurologiczne, które niestety mogą nawet doprowadzić do śmierci zwierzaka. Pamiętajcie, że często te orzechy mogą znajdować się jako dodatek w ciastach lub innych słodkościach. Warto więc czytać etykiety.

Śliwka

Sama w sobie nie jest zła ale tutaj znowu niebezpiecznymi są ziarna znajdujące się w pestce. Jak w przypadku moreli tak i pestce śliwki są glikozydy cyjanotwórcze. Efekt przedawkowania będzie jak w przypadku moreli.

Tytoń

Trujące będą liście ze względu na nikotynę.

Winogrona i rodzynki

W nadmiernej ilości mogą doprowadzić do niewydolności nerek u naszych zwierząt. Unikajmy więc podawania winogron ale i również rodzynek naszym pupilom.

Wiśnie

Jak inne pestkowce tutaj znowu częścią trującą będą ziarna znajdujące się w pestce. Przeciwwskazane jest więc połykanie wiśni w całości przez nasze owocożerne zwierzaki.

Ziemniaki

Tutaj trujące będą tylko niedojrzałe ziemniaki. Inna forma jest dopuszczalna i często jest składową naszych karm komercyjnych.

Nie wszystkie więc warzywa i owoce, które są zdrowe dla nas będą odpowiednie dla naszych zwierząt. Warto o tym pamiętać. Jeśli jednak zdarzy wam się podać, któreś z wymienionych wyżej i pojawią się objawy zatrucia nie czekajcie tylko szybko wybierzcie się do weterynarza. Jeśli czas od zjedzenia nie będzie zbyt długi weterynarz wywoła wymioty u waszego pupila lub przeprowadzi płukanie żołądka.

Proszę pamiętać również, że jest szereg drzew i  kwiatów, których części również zawierają trujące części.

Z najbardziej popularnych w Polsce będą to : aloes (sok rośliny), amarylis (cebulki), azalia (liście), bez czarny (cała roślina) !, bluszcz pospolity (gałęzie i owoce), cis, czeremcha (ziarna w pestce), diffenbachia (liście), hortensja (kwiaty), jaśmin (cała roślina), jemioła! (cała roślina), kaktusy (pączki), kasztanowiec (orzechy i pędy), konwalia (cała roślina), margerytka (sok), oleander (cała roślina), papryka ozdobna (niedojrzałe owoce), pierwiosnek (liście i pień), tulipany (cebulki), zamiokulkas, dracena, fikus.

Oczywiście to nie wszystkie rośliny. Ważne szczególnie w przypadku kotów aby właściciele przed wprowadzeniem kota domu sprawdzili czy kwiaty, które posiadają na parapetach nie zaszkodzą ich pupilom.

lekarz weterynarii Dorota Szymankiewicz
Gabinet Weterynaryjny Animal Home
Weterynarz Otwock