Co to jest świerzbowiec?

To gatunek małego roztocza należący do gromady pajęczaków. Roztocz ten poprzez drążenie korytarzy w skórze powoduje zarówno u ludzi jak i u zwierząt chorobę zwaną świerzbem. U naszych milusińskich czworonogów występuje kilka gatunków tego roztocza ale są one ściśle związane ze swoim żywicielem. U psów znajdziemy Sarcoptes scabiei czyli świerzbowiec drążący (z rodzaju Sarcoptes) oraz Otodektes cynotis – tj. świerzbowiec uszny (z rodzaju Otodektes). Koty natomiast będą zarażały się Notoedres cati czyli kocim świerzbowcem drążącym oraz Otodektes cynotis (jw. Świerzbowiec uszny).

Jak dochodzi do zarażenia świerzbowcem i jak chronić naszych milusińskich?

Najczęściej psy zarażają się poprzez kontakt bezpośredni z innymi psami czy to na spacerze, hotelu czy w innych miejscach skupiających większą liczbę czworonogów. Źródłem zakażenia mogą być często bezdomne psy oraz psy mające kontakt bezpośredni lub pośredni z lisami. Inwazja świerzbowcem bardzo często występuje u lisów. Pamiętajcie jednak, że również kontakt pośredni poprzez legowisko, koce, ręczniki, sprzęty pielęgnacyjne, na których świerzbowiec może przeżyć kilka tygodni może przyczynić się do rozwoju świerzba u waszego pupila. Chorujemy również my ludzie i równie dobrze możemy zarazić się tym pasożytem od naszego zwierzaka.

Jak wygląda działalność chorobotwórcza Sarcoptes scabiei?

Ten malutki roztocz (wielkość dorosłych to około 0,3mm) dzięki wyspecjalizowanym odnóżom potrafi drążyć korytarze w warstwie naskórka. W tych wydrążonych korytarzach samice składają jaja, z których po kilku dniach wykluwają się larwy. Taka działalność przyczynia się do pojawienia najpierw rumienia a potem strupiastych grudek i wyłysień. Coś czego nie przeoczy żaden właściciel to bardzo silny świąd towarzyszący zakażeniu tym pasożytem.

Swędzi swędzi swędzi.. najpierw zmiany mogą dotyczyć małżowin usznych, twarzy i stawów szczególnie łokciowych i skokowych ale potem świąd może wyglądać na uogólniony. Jeżeli wasz pupil wykazuje podobne objawy zapraszamy do gabinetu w celu ewentualnego potwierdzenia i leczenia zmian.

lekarz weterynarii Dorota Szymankiewicz
Gabinet Weterynaryjny Animal Home
Weterynarz Otwock