W związku z tym, że powoli zbliżamy się do końca roku, chciałabym jako doświadczony weterynarz opowiedzieć Wam trochę jak przygotować nasze zwierzaki na czas ostatniej nocy roku czyli SYLWESTRA. Opiszę jak przetrwać ten trudny czas, który dla większości zwierząt i ich właścicieli kojarzy się z panicznym strachem wywołanym wystrzałami petard.

Dlaczego warto pomyśleć o Sylwestrze wcześniej?

Niektórzy pomyślą przecież mamy listopad więc jeszcze zdążę przyjść do gabinetu weterynaryjnego w okolicy Sylwestra. Czy jednak wizyta przed samym 31 grudnia to dobry pomysł? O tym właśnie chciałabym Wam opowiedzieć.

Na początku warto wspomnieć, że psi czy koci słuch jest dużo bardziej wrażliwy niż ludzki. Stąd często odczucia odgłosów fajerwerków wywołują tak silne emocje u naszych pupili. Nim opiszę jak zachowywać się w samą noc sylwestrową by pomóc naszym milusińskim, chciałabym wtrącić parę słów jak już od dzisiaj możecie zacząć działać aby ten zbliżający się czas minął spokojniej.

Czy leki uspokajające to dobre i jedyne wyjście?

Jako właścicielka kilku Pupilów oraz weterynarz nie jestem zwolenniczką podawania leków uspakajających chwilę przed Sylwestrem. Mają one działanie bardzo silne i organizm zwierzaka reaguje na nie bardzo różnie. W szczególności jest to niebezpieczne kiedy zwierzę na czas tej nocy zostaje samo bez naszej opieki. O wiele lepiej zacząć „kurację” MIESIĄC przed zbliżającą się sytuacją stresową. Wtedy możemy zastosować bezpieczne dla naszych czworonogów preparaty feromonowe bądź mieszanki ziołowe. Feromony dla psów i kotów występują w postaci obroży (działają do 30 dni) lub specjalnych dyfuzorów z wkładami montowanymi w kontaktach. Dla bardzo stresujących się zwierzaków można na ten trudny czas wprowadzić specjalnie opracowaną gotową dietę. Zawiera białko mleczne (Ralpha- S1 Casein) z L-tryptofanem. Białko to ma właściwości regulujące stres a L- tryptofan jest prekursorem serotoniny. L-tryptofan i witamina B6, które także też regulują działanie układu nerwowego są składnikami wielu innych preparatów takich jak żele, tabletki, syropy. Można nabyć w gabinecie weterynaryjnym.

Od kiedy zacząć się przygotowywać do sylwestra ?

Pamiętajmy jednak, że aby osiągnęły one swoją skuteczność musimy zacząć je podawać minimum miesiąc przed stresującym wydarzeniem. Chciałabym jeszcze wspomnieć o ciekawym według mnie preparacie. Zawiera on alfa-kazozepinę to jest naturalny bioaktywny peptyd otrzymywany z mleka, który wpływa na stan relaksacji u noworodków. Preparat jest w formie kapsułek i podajemy go minimum tydzień przed stresującą sytuacją. Nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Nie będę tutaj opisywać działania silnych leków uspakajających. Jak już wcześniej mówiłam nie jestem ich zwolenniczką, ze względu na całą listę przeciwwskazań i efekcie uzależnionym od organizmu zwierzaka. Pamiętajmy, że silne leki to ostateczność.

Kurację należy zacząć miesiąc przed zbliżająca się stresująca sytuacja.

To co jeszcze warto zrobić dla naszych pupili przed tą stresującą nocą? Skuteczną aczkolwiek wydającą się dosyć kontrowersyjną, jest metoda uwrażliwiania czyli przyzwyczajania do wystrzałów i nieprzyjemnych dźwięków. Polega ona na odtwarzaniu dźwięków wystrzałów z jednoczesnym dostarczaniem przyjemnego uczucia co w przypadku naszych czworonogów oczywiście będzie np. podawanie przysmaków. Oczywiście zaczynamy odtwarzanie od dosyć cichego dźwięku a gdy zwierzę przestaje zwracać na nie uwagę zwiększamy głośność. Metoda uwrażliwiania też jest metodą, którą należy wprowadzić jakiś czas przed Sylwestrem.

Warto pomyśleć już dzisiaj co dla naszego zwierzaka będzie najlepsze a w jeśli macie pytania zapraszam do gabinetu weterynaryjnego.

lekarz weterynarii Dorota Szymankiewicz
Gabinet Weterynaryjny Animal Home
Weterynarz Otwock