Czy mogę podać mojemu Mruczkowi syrop na gorączkę z domowej apteczki ?

To o czym chciałabym Wam opowiedzieć dzisiaj jest już tematem znanym. Jednak jako doświadczony otwocki weterynarz uważam, że wciąż należy tą kwestię przypominać i nagłaśniać. W swojej praktyce nadal bowiem spotykam się z sytuacjami kiedy właściciele podają swoim psom i kotom leki z domowej apteczki.

Dzisiaj skupie się na lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W związku z tym, że można je kupić bez recepty są dostępne praktycznie w każdym domu.  Reklamy telewizyjne prezentują je jako leki bezpieczne a często my sami ich nadużywamy. Pamiętajmy, że dla naszych mniejszych przyjaciół mogą stanowić ogromne zagrożenie. Mogą spowodować zatrucie a nawet śmierci!

Jak to możliwe, że lek przeciwgorączkowy w syropie, który podajemy dziecku może zaszkodzić naszym milusińskim? Wynika to z różnić w metabolizmie tych leków, szybszym wchłanianiem w układzie pokarmowym oraz dłuższym okresem półtrwania w surowicy w organizmie człowieka z zwierzęcia. Najczęściej w moim gabinecie weterynaryjnym w Otwocku spotykam się z zatruciami paracetamolem i ibuprofenem.

Co ludzkie leki mogą spowodować u zwierząt?

Paracetamol dostępny w preparatach takich jak Apap, Apap Junior, Efferalgan , Coldrex,  Panadol czy innych jest ogromnie niebezpieczny dla kotów i psów. U kota wywoła zatrucie lub śmierć przy dawce dużo niższej niż u psa. U obu gatunków w najlepszym wypadku doprowadzi do ostrego uszkodzenia wątroby. Dawka toksyczna u kotów jest zdecydowanie niższa niż u psów. Wynika to z faktu, że koty mają obniżoną aktywność enzymów niezbędnych do przemian paracetamolu do mniej toksycznych metabolitów. Nie chcę tutaj szczegółowo opisywać szlaków metabolicznych i reakcji, które warunkują tak szaloną toksyczność paracetamolu u kotów i psów. Warto jednak zapamiętać, że u kota o średniej masie ciała śmiertelne może okazać się podanie jednej tabletki paracetamolu o gramaturze 500mg !!

U psów dawki te będą wyższe ale wszystko zależy również od wagi psa.  W gabinecie weterynaryjnym w podwarszawskim Otwocku po zatruciu najczęściej zaobserwowałam ślinienie, bolesność jamy brzusznej , wymioty i biegunkę. W cięższych wypadkach dołącza sinica i tachykardia a temperatura ciała znacznie się obniżą. Jak już wcześniej wspominałam mimo prób leczenia w najlepszym wypadku u naszych kotów i psów dochodzi do ostrego uszkodzenia wątroby chociaż czasem i ono będzie przyczyną śmierci. Wspomniany wcześniej ibuprofen dostępny w preparatach takich jak Ibum, Nurofen, Metafen i wielu innych jest także lekiem niebezpiecznym dla naszych mniejszych braci. Powoduje owrzodzenia żołądka i jelit a w dalszej kolejności niewydolność nerek i wątroby.

Zapamiętamy!  Nie wolno podawać domowych leków naszym kotom i psom.

lekarz weterynarii Dorota Szymankiewicz
Gabinet Weterynaryjny Animal Home
Weterynarz Otwock