Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli u psów to nic innego jak potocznie zwany kaszel kenelowy. Nazwa wywodzi się od tego, iż najczęściej dotyczy psów żyjących w skupiskach takich jak schroniska, hotele czy hodowle oraz tych pojawiających się na wystawach. Warto jednak pamiętać, że choroba ta jest wysoce zaraźliwa. Bardzo łatwo przenosi się pomiędzy zwierzętami podczas kontaktu na spacerze, zabawy czy wspólnej miski. W związku z tym może wystąpić również u Twojego zwierzaka.

Jak rozpoznać?

Głównym objawem choroby będzie ciężki kaszel, który pojawia się nagle i najczęściej towarzyszy wysiłkowi fizycznemu  lub chociażby pociągnięciu za obrożę. Kaszel jest na tyle silny, że mogą towarzyszyć mu wymioty. Poza tym możemy zaobserwować wypływ z nosa lub podwyższoną temperaturę. Jeśli zauważymy te obijamy u swojego czworonoga należy udać się z nim do weterynarza.

Co powoduje kaszel?

Za opisywany kaszel najczęściej odpowiada adenowirus , wirus parainfluzenzy i bakteria Bordetella bronchiseptica. Ta wyżej wymieniona trójca powoduje, że przebieg choroby jest dosyć męczący i często niestety wymaga  podawania leków i dłuższego odpoczynku. Oczywiście o tym jak będzie przebiegała choroba u naszego zwierzaka w dużym stopniu zdecyduje jego układ odpornościowy ale również to czy był szczepiony przeciw zakaźnemu zapaleniu tchawicy i oskrzeli. Dlatego bardzo istotne jest abyśmy pamiętali o szczepieniach i wykonywali je rutynowo raz w roku. Dzięki temu nawet jeśli nasz pupil znajdzie się w grupie ryzyka i zachoruje to przebieg będzie stanowczo łagodniejszy. Lekarz weterynarii w gabinecie podpowie kiedy i jaki sposób zaszczepić waszego pupila.

lekarz weterynarii Dorota Szymankiewicz
Gabinet Weterynaryjny Animal Home
Weterynarz Otwock