animal_home_sanacja_otwock

Czy wiecie, że ponad 60% naszych podopiecznych ma problem z chorobami jamy ustnej. Najczęściej trafiają do weterynarza kiedy przestają jeść lub mają problem z gryzieniem ale również z powodu nieprzyjemnego zapachu z pyszczka. Oczywiście objawami chorób zębów będą też krwawiące, obrzęknięte dziąsła, ślinotok czy odkładający się kamień nazębny. Są rasy predysponowane, u których częściej spotkamy się z wyżej wymienionymi objawami. Taki psami będą maltańczyki, shih tzu czy yorkshire teriery. U tych ras obowiązkowo właściciel po konsultacji z weterynarzem musi zadbać o higienę jamy ustnej poprzez systematyczne szczotkowanie zębów.

Skąd ten problem?

Płytka nazębna w sposób naturalny odkłada się na zębach ale przy braku higieny pod wpływem śliny będzie zamieniała się w kamień nazębny, który w niedługim czasie doprowadzi do zapalenia dziąseł a w ostatecznym rozrachunku chorób ogólnoustrojowych zarówno serca, nerek czy wątroby.animal_home_otwock_weterynarz

Ważne w profilaktyce jamy ustnej u naszych pupili jest unikanie jednolitej diety miękkiej. Istotne jest stosowanie karmy suchej, która w sposób naturalny będzie ścierała płytkę nazębną. W sklepach zoologicznych lub u weterynarza znajdziecie Państwo szereg specjalnych karm i  gryzaków.

Jak postępować ?

Na pierwszym miejscu trzeba postawić jednak szczotkowanie! Oczywiście nie stosujemy do tego celu pasty dla ludzi a specjalne pasty dla zwierzaków. W przypadku kiedy nie przyzwyczailiśmy naszego psa czy kota do takiego sposobu higieny należy chociażby nakładać na linie dziąseł i zębów specjalne żele. Preparaty takie zawierają substancję bakteriobójcze i odkażające. Część z nich będzie miała aktywne enzymy działające na osad nazębny. Takich preparatów w związku z rozwojem stomatologii weterynaryjnej jest bardzo dużo a w doborze odpowiedniego pomoże zawsze lekarz weterynarii. Są również preparaty dodawane do wody lub karmy, których działanie polega na zmianie składu śliny.

Jeśli szczotkowanie nie wystarczy ?

animal_home_otwock_weterynarzCzasami do weterynarza trafiają pacjenci z zaawansowanymi zmianami i chorobami jamy ustnej. Wtedy na profilaktykę jest już za późno i taki stan wymaga sanacji jamy ustnej.  W czasie narkozy weterynarz ogląda dokładnie całą jamę ustną Waszego pupila. Przy użyciu piezodentu usuwa zalegający kamień. Zęby ruszające się i chore usuwa. Po zabiegu nakładana jest pianka z fluorem.

W naszym gabinecie Animal Home w Otwocku zabiegi sanacji wykonujemy nowoczesnym skalerem ultradźwiękowym. Zapraszamy do gabinetu na przegląd jamy ustnej u waszych Pupili. Doradzimy jak dbać o zęby i jaki preparat zastosować w celu najlepszej higieny stomatologicznej.

 

lekarz weterynarii Dorota Szymankiewicz
Gabinet Weterynaryjny Animal Home
Weterynarz Otwock