Za nami przepiękny październikowy weekend. Również w Otwocku pogoda sprzyjała i rozpieszczała zadziwiająco wysoką temperaturą i dużą dawką słońca.

Piesze wędrówki, rower, wyprawy do lasu czy na działkę to zapewne aktywności Wasze i Waszych pupili, które pozwoliły naładować akumulatory na nadchodzący tydzień. Mam nadzieję, że wszyscy pamiętacie o profilaktyce przeciw kleszczowej i ją stosujecie systematycznie. Kleszcze nie śpią a tak wysokie temperatury ostatniego czasu sprzyjają ich aktywności.

Jako doświadczony weterynarz chciałbym przypomnieć Wam o paru istotnych faktach dotyczących kleszczy. Przede wszystkim należy pamiętać, że pajęczaki te są  aktywne zawsze gdy temperatura przekracza 4 stopnie. Mówi się, że największą aktywność wykazują wiosną i jesienią- a tak naprawdę przez cały okres od marca do listopada. Ale nie zapominajcie, że jeśli zima będzie ciepła to również wtedy kleszcze będą stanowiły zagrożenie dla waszych zwierząt.

W większości zasiedlają lasy liściaste ale niekoniecznie spadną na nas czy na naszego psa z drzewa. Siedzą również w trawie w przydomowych ogrodach, łąkach czy parkach. Nie bez znaczenia jest więc czy chodzimy z naszym psem do otwockich lasów, na pola nad Wisłę czy nad rzekę Świder czy odbywamy spacer po miejskim parku.

Jako, że lepiej zapobiegać niż leczyć zawczasu zadbajmy o profilaktykę. Weterynarz doradzi Wam jaki preparat dobrać dla waszego zwierzaka. Mogą być to krople w formie spot-on , obroże czy tabletki. Różnią się one przede wszystkim czasem działania i skutecznością.

W tym artykule nie będę szczegółowo opowiadać Wam jak przebiegają choroby odkleszczowe (szczegółowy opis można znaleźć na stronie  https://cowsierscipiszczy.pl/kleszcz-psa/). Warto jednak przypomnieć, że są wektorem pasożytów Babesii canis  i kilku bakterii takich jak np. Borellia burgdorferi, Anaplasma phagocytophilum, Erlichia canis  i Rickeetsia. Lokalizacja miasta Otwock  statystycznie sprzyja powodowaniu przez nie babeszjozy, która nieleczona jest chorobą śmiertelną. Dlatego jeśli zaobserwujesz u swojego psa nagły brak apetytu, depresję czy wysoką gorączkę (często powyżej 40C), mocz ciemnobrunatnego koloru – niezwłocznie zgłoś się do weterynarza.

 

lekarz weterynarii Dorota Szymankiewicz
Gabinet Weterynaryjny Animal Home
Weterynarz Otwock